Co potřebuješ dnes,neodkládej na zítřek


 

Štukování panelů a zdí

Štukování zdí a panelů provádíme před vymalováním bytu v rámci rekonstrukce bytů. Štukování doporučujeme provést jak u panelových, tak i bytů ve starší zástavbě. Pro štukování používáme osobně vyzkoušené materiály.

Štukování stěn panelových i cihlových bytů

Nabízíme štukování (Keraštuk) a stěrkování (Rigips Rimano) jako součást rekonstrukce panelových bytů a bytů ve starší zástavbě jako přípravu před vymalováním bytu. Štukování zdí a panelů zlepší konečný výsledek malování a zvýší trvanlivost malby.

Štukování nebo tapetování ?

Většina panelových bytů má upravené stěny tak, že jsou pouze vytapetovány nevzhlednou tapetou, bez jakékoliv úpravy povrchu.

Majitel takového bytu stojí pak před otázkou "Co s tím?", jakou úpravu stěn, stropů provést, aby místnost vyhlížela pěkně, dle současných nároků. Mnozí se bohužel rozhodnou pro polovičaté řešení – strop se nějak vymaluje a na stěny dáme další vrstvu tapet, leckdy už třetí, čtvrtou. Již při nákupu materiálu ale zjistí, že role tapety dnes stojí 400 – 500,-Kč za 10bm roli, lepidlo zvláště na vinylové tapety je také dost drahé a doporučená spotřeba je podhodnocena. Navíc při lepení tapet zjistí, že původní vrstva tapet v rozích a u stropu příliš nedrží a nezbývá, než všechny vrstvy odstranit a začít od základu.

Výhody štukování

Hlavní výhody štukování či stěrkování jsou:

  • cenová výhodnost štukování - stačí koupit dražší tapetu a rázem vás vyjde celková adaptace místnosti dráž
  • stěrka Rigips a štuk většinou přežije v panelácích časté vytopení, stačí opravit malbu což se nedá tvrdit o tapetách
  • stěrka a štuk neposkytuje úkryt různým nezvaným hostům (např.Faraoni, nebo jiný hmyz), jako tapety
  • štukování zajistí hladký povrch s patrnou jemnou strukturou po malbě plyšovým válečkem

 
Příprava bytu před štukováním

Před prováděním štukování je nutné, aby místnost byla prázdná, bez nábytku a bez koberce. Pro štukování potřebuji bezproblémový vstup do koupelny pro vodu a vymývání nářadí, tudíž by v hale či předsíni neměl být koberec. Je-li přilepen, je dobré ho přikrýt velkým pevným kartonem (např. krabice od nábytku, na přání mohu zajistit).

Při běžné přilnavosti starých tapet je možné provést štukování jedné menší místnosti za 2 dny, při nalepení starých tapet disperzním lepidlem nebo při více vrstvách tapet, je nutno počítat spíše 3 dny na místnost. Totéž platí i při vícebarevném provedení. Navzdory vžité představě se tato úprava dělá dobře i zimním období, protože suchý panelákový vzduch pomáhá schnutí. Výhodné je také adaptovat dvě místnosti najednou, dochází k menším prostojům ohledně schnutí.

 
 Štukování lze provést i na stropech, štukovat lze i zdi v cihlových domech, hlavně tam, kde jsou patrné staré drážky po opravách elektroinstalace, nebo nekvalitně provedené zednické opravy